Wybór rodzaju szablonu malarskiego uwarunkowany jest głównie jego przeznaczeniem, kształtem oraz rozmiarem. Jeśli zależy nam na skomplikowanym, niestandardowym kształcie w dużych rozmiarach najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szablonu jednorazowego użytku. Jeśli jednak chcemy odwzorować prosty nieskomplikowany kształt, a do tego wielokrotnie go powielać dobrym rozwiązaniem będzie szablon wielokrotnego użytku. Warto zwrócić jednak uwagę, iż koszt wytworzenia szablonu wielokrotnego użytku jest zdecydowanie większy więc w sytuacji gdy chcemy powielić dwu lub trzykrotnie ten sam wzór tańszym rozwiązaniem może okazać się zakup dwóch lub trzech szablonów jednokrotnego użytku. Poniżej przedstawiamy szczegółową charakterystykę obydwóch produktów i parę dodatkowych cennych uwag.
Szablon jednorazowego użytku (samoprzylepny) wytworzony jest z wysokiej jakości foli szablonowej samoprzylepnej. Szczegółowo wycięty wzór umożliwia idealne odwzorowanie przedstawionej grafiki nawet przy skomplikowanych wzorach i małych średnicach elementów. Użycie szablonu nie wymaga dodatkowego mocowania go na powierzchni ściany, a idealnie przylegający wzór chroni przed zaciekami farby. Każdy szablon posiada papier transportowy dzięki któremu w łatwy sposób nakleimy go na ścianie bez powstawania zniekształceń szablonu czy bąbli. Wzór otrzymujemy poprzez bezpośrednie malowanie po nim wałkiem, gąbką lub pędzlem malarskim. Powierzchnia na która naklejamy szablon musi być gładka, a ostatnie malowanie powinno odbywać się nie wcześniej niż 14 dni przed naklejeniem szablonu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż ściany pokryte farbami lateksowymi lub ścieralnymi mogą ograniczać przyczepność szablonu dlatego nie zalecamy ich do tego typu powierzchni.
Szablon wielokrotnego użytku produkowany jest z PCV lub innego sztywnego tworzywa. Ilość możliwych wzorów jest ograniczona i przeważnie są to proste regularne wzory. Dużą wadą tego rodzaju szablonów jest występowanie tzw. mostków łączących, które są niezbędne do połączenia poszczególnych elementów szablonu. Produkt ten wymaga dodatkowego mocowania na ścianie za pomocą taśm klejących, a odwzorowanie szablonu możliwe jest jedynie przy wykorzystaniu pędzli. Po zakończeniu malowania niezbędne jest ręczne uzupełnienie pozostałości po mostkach i połączenie obrazu w jedną całość. W przypadku tego typu szablonu istnieje też możliwość powstawania zacieków podczas malowania czy schnięcia gdyż szablon nie zawsze przylega idealnie do ściany. Problem zacieków pojawia się najczęściej przy dużych szablonach i odstających elementach, które przyklejają się do pędzla i przesuwają podczas malowania.