Tablice
26-03-2021

Coraz częściej słyszysz sformułowanie lean management, ale nie do końca rozumiesz co może ono oznaczać? Choć o uszy obiły ci się zarówno szczupłe rozwiązania jak i ciągły przepływ to tematyka zarządzania w systemie lean nadal wydaje ci się być czarną magią? Nic dziwnego, dla osób spoza branży zarządzania lean management może być prawdziwym rocket science. Podjęliśmy się jednak tego karkołomnego zadania i przybliżymy Wam podstawowe zagadnienia, które z pewnością okażą się bardzo pomocne podczas procesu poznawania całej tematyki!


Czym jest lean management?

Lean to strategia skutecznego zarządzania firmą oraz przedsiębiorstwem. Polega ona na działaniu w jak najprostszy, najbardziej wydajny sposób. Zarządzanie lean wymaga od pracowników ciągłego doskonalenia procesów zachodzących danej firmie oraz generowania coraz to lepszych wyników i osiągnięć. Jest to zarządzanie w oparciu o ciągłe doskonalenie.

Krótko mówiąc, termin “lean management” to filozofia, zbiór zasad powodujących eliminowanie marnotrawstwa wszelkich prac, które nie przynoszą bezpośrednich wartości przyczyniających się do wzrostu jakości produkcji. Obecnie, metoda lean management jest szeroko rozpowszechniona w wielu różnych branżach, szczególnie produkcyjnych. To niezwykle uniwersalna metoda, dzięki czemu zastosujesz ją w dowolnym biznesie lub procesie produkcyjnym, od produkcji po marketing i tworzenie oprogramowania.

W całym procesie udoskonalania niezbędne okazują się tematyczne tablice, które usprawniają oraz ułatwiają proces zarządzania firmą. Ale o tym już za chwilę!

Lean management - narzędzia

Lean management oferuje nam wiele praktycznych narzędzi służących usprawnianiu pracy i optymalizacji kosztów w organizacji. Ich wybór uzależnimy głównie od tego, w jakiej branży i w jakim dziale chcemy wdrożyć zasady oraz filozofię lean management.

W dzisiejszym artykule opowiemy o kilku uniwersalnych narzędziach, które stosowane razem bądź osobno pomogą Ci w optymalizacji pracy - zarówno własnej jak i innych pracowników.

5S - zadbaj o swoje miejsce pracy

5S to wizualna metoda zarządzania, która opiera się na uporządkowanej organizacji stanowiska pracy. Udowodniono, że dobra organizacja oraz porządek mają zasadniczy wpływ na produktywność pracowników, dlatego metodę 5S warto zastosować zarówno w halach produkcyjnych jak i przestrzeniach biurowych.

5S wg pierwotnych założeń zawiera pięć kroków:

Sortowanie – które polega na pozbyciu się ze swojego stanowiska wszystkich niepotrzebnych oraz zakłócających codzienną pracę przedmiotów.

Systematyka – czyli uporządkowanie stanowiska pracy i wszystko co się na nim znajduje.

Sprzątanie – troska o to, aby wszystko na stanowisku pracy było czyste, zadbane oraz na swoim miejscu.

Samodyscyplina – ustalenie harmonogramów, aby nie tracić tego co udało się uzyskać podczas wielkiego porządkowania.

Standaryzacja – utrzymywanie porządku jako stały nawyk.

Do wprowadzenia metody 5S przydatne okażą się akcesoria takie jak specjalne taśmy wyznaczające, tablice cieni oraz suchościeralne tablice 5s dostosowane specjalnie do tej metody.

Poka Yoke, które wyeliminuje błędy

Poka Yoke to jedno z podstawowych narzędzi Lean Management. Metoda ta opiera się na budowaniu skutecznego systemu kontroli opartego na przewidywaniu potencjalnych błędów pracowników oraz ich zapobieganiu. Jednym z najbardziej istotnych elementów poka yoke jest zdanie sobie sprawy, że wiele pomyłek wynika z braku odpowiedniej koncentracji pracownika. Działania poka yoke dążą do tego, aby nawet momenty dekoncentracji nie powodowały powstawania błędów. Jego założeniem jest twierdzenie, że za pomyłki są odpowiedzialne procesy, nie ludzie, zaś najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest modyfikacja procesu w taki sposób, by każdy błąd był od razu widoczny i tym samym mógł być usunięty.

Doskonal się dzięki Kaizen

Zasadą kaizen jest ulepszanie i zmiana na lepsze ciągle toczącej się pracy. Celem wprowadzanych zmian jest skrócenia czasu realizacji procesu, poprawa jakości, techniczne zmiany elementów systemu w celu odpowiedniego dostosowywania, redukcja kosztów, stworzenie odpowiednich kryteriów oceny i nagradzania. Dlatego Kaizen doskonale sprawdzi się podczas zarządzania korporacjami oraz większymi firmami, w których pod osoby zarządzające podlega wielu pracowników.

Przy wprowadzaniu metody kaizen do firmy z pewnością przydatne okażą się tablice z analizą SWOT czy też z macierzą kompetencji.

Wykorzystaj mapowanie strumienia wartości

Mapowanie strumienia wartości to graficzne narzędzie, które pozwala zobrazować i zanalizować ważne elementy procesów produkcyjnych oraz daje możliwość poprawy ciągłości procesów przepływu materiału i informacji.

Jakie są jego korzyści?

  • Odnalezienie źródeł marnotrawstwa
  • Możliwość wykrycia operacji nie przynoszących żadnych wymiernych korzyści
  • Obniżenie czasu realizacji zamówień
  • Ustalenie optymalnych zapasów materiałów i półproduktów
  • Redukcja kosztów produkcyjnych

Do przeprowadzania mapowania strumienia wartości niezwykle pomocne okażą się suchościeralne tablice, na których przeprowadzisz wszystkie konieczne zapiski oraz wykonasz graficzne wykresy.

Jakie zalety oraz zastosowania posiadają nasze tablice?

Tablice lean systematyzują oraz ułatwiają wiele procesów zachodzących w firmie. Dbają o standardy oraz procedury, które obowiązują w danym przedsiębiorstwie, minimalizując ryzyko strat i niedopatrzeń.

Które z tablic okażą się przydatne przy skutecznym i funkcjonalnym zarządzaniu firmą? Przedstawiamy kilka wzorów tablic, które doskonale sprawdzą się podczas wprowadzania taktyki lean management:


Wybierz swój sposób na organizację pracy i ciesz się doskonałą produktywnością oraz maksymalizowaniem zysków swojej firmy!

Szybka wysyłka
Przesyłki ubezpieczone na wypadek uszkodzeń, wysyłka do UE.
Wsparcie techniczne
Kompetentna i przyjacielska obsługa
100% Bezpieczeństwo
Szyfrowane połączenie i zabezpieczenie SSL
Masz prawo być zadowolonym
24 - miesięczna gwarancja, możliwość zwrotu produktu