Wnętrzarskie trendy
11-03-2020

Czy wiesz, że w swojej kuchni spędzasz około miesiąca w perspektywie całego roku? To bardzo dużo czasu! W końcu w kuchni nie tylko gotujemy, ale również spędzamy czas z przyjaciółmi i rodziną, jemy oraz rozmawiamy. Jak więc sprawić, żeby większość czasu spędzona w kuchni mogła upłynąć nam wyłącznie na miłych przyjemnościach?

Każdego dnia przemierzamy kilometry w poszukiwaniu odpowiednich akcesoriów, wielokrotnie kursujemy do lodówki, zlewozmywaka czy też spiżarni. Jak zaoszczędzić sobie zbędnych spacerów, sprawiając, że wszystkie potrzebne akcesoria będą pod naszą ręką? W organizacji czasu w kuchni pomogą Ci podstawowe zasady ergonomii jej urządzania! Zmniejszą czas potrzebny na gotowanie, poszukiwanie składników a co za tym idzie - będziesz mieć więcej wolnego czasu na przytulne wieczory z kubkiem gorącej herbaty!

Sprawdź jakie są podstawowe zasady urządzania ergonomicznej kuchni!

3 zasady urządzania ergonomicznej kuchni

1. Podział kuchni na strefy - zasada złotego trójkąta

W kuchni wyróżniamy kilka stref, a są to między innymi:

  • strefa zapasów,
  • strefa przygotowywania posiłków,
  • strefa zmywania.

Każda ze stref powinna łączyć się oraz przenikać, odtwarzając czynności, które wykonujemy następująco po sobie każdego dnia. Bardzo pomocna w tym zakresie okazuje się być zasada złotego trójkąta! Na czym polega?

Zasada złotego trójkąta tworzy w naszej kuchni coś na kształt linii produkcyjnej, a opiera się właśnie na kolejności następujących po sobie czynności. Rozpoczynając przyrządzanie posiłku zaczynamy od wyjęcia potrzebnych nam składników, które później myjemy oraz kroimy. To determinuje ustawienie najważniejszych sprzętów kuchennych, a ramionami naszego złotego trójkąta są lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka.

Dla jak najbardziej komfortowego przygotowywania posiłków suma boków trójkąta nie powinna być mniejsza niż 360 cm, ale również nie większa niż 650 cm.

Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są umiejscowione niedaleko siebie, a Ty oszczędzasz całą masę czasu!

2. Odpowiednie oświetlenie

Ergonomia dotyczy również odpowiedniego oświetlenia w Twojej kuchni! Pomyśl o kilku źródłach światła, które pozwolą Ci na dokładne oświetlenie kluczowych stref kuchni. Najlepszym rozwiązaniem okaże się być połączenie jednego światła głównego oraz kilku lamp punktowych. Pamiętaj też, że najbardziej korzystne jest dla nas światło dzienne. Nie zasłaniaj więc kuchennych okien roletami bądź ciężkimi zasłonami i pozwól promykom słońca zaglądać do środka! Jesteś szczęściarzem, jeśli okna Twojej kuchnie wychodzą na południe lub wschód!

3. Krok w stronę dobrej organizacji

Zasada złotego trójkąta sprawdza się znakomicie w większości przestrzeni, dotyczy ona jednak głównych punktów naszej kuchni. Co z drobniejszymi jej aspektami? Doskonała organizacja to podstawa funkcjonowania w życiu codziennym oraz rodzinnym. Czy znacie więc bardziej domowe miejsce w każdym domu niż właśnie kuchnia?

Kuchnia jako centrum rodzinnego dowodzenia musi spełniać szereg warunków oraz udogodnień, które sprawią, że nasze codzienne życie będzie łatwiejsze. Jednym z nich jest tablica do organizacji domowego życia. Zapiszesz na niej wszystkie ważne informacje dla pozostałych domowników, notatki o nadchodzących wizytach u specjalistów, ale też stworzysz rodzinną galerię na drobne rysunki! Na tablicy możesz również zapisać listę zakupów i na bieżąco ją uzupełniać, dzięki czemu proces uzupełnia spiżarni oraz lodówki stanie się szybszy oraz łatwiejszy!

Do wyboru masz zarówno tablicę kredową jak i suchościeralną. Powieś ją na ścianie swojej kuchni, a doskonała organizacja stanie się Waszym konikiem!

Jakich błędów nie popełniać przy urządzaniu kuchni?

Omówiliśmy już trzy najważniejsze zasady urządzania ergonomicznej kuchni. Jakie jeszcze błędy możesz popełnić przy aranżowaniu tego pomieszczenia?

Zbyt mała powierzchnia robocza

Podstawą kuchni jest roboczy blat. Powinien być wystarczającej wielkości, abyś mógł swobodnie przygotowywać na nim jedzenie czy też rozpakować zakupy . Zbyt mały blat utrudni nam codzienne życie. Pamiętaj też o tym, że podczas aranżacji urządzenia kuchenne, które stoją na blacie również zabiorą sporo cennego miejsca!

Niewystarczająca ilość gniazdek

Podczas planowania kuchni koniecznie przemyśl rozmieszczenie gniazdek. Kombinowanie z przedłużaczem może okazać się mało komfortowe oraz estetyczne, dlatego zadbaj o przynajmniej trzy osobne gniazdka. Przydadzą się do podpięcia miksera, mikrofalówki czy też kawowego ekspresu. Pamiętaj również, aby nie montować wszystkich urządzeń na jednym obwodzie.

Za mało miejsca do przechowywania

Nawet jeśli jesteś zwolennikiem minimalizmu pamiętaj, że szafek oraz miejsc do przechowywania w kuchni nigdy dość! Dużo miejsca do przechowywania żywności oraz przygotowania posiłków pozwala na lepsze odnalezienie się we własnej kuchni ale również pomaga w utrzymaniu porządku. W sytuacji kiedy każda rzecz ma swoje określone miejsce porządek praktycznie robi się sam!

Zbyt niskie blaty oraz meble

Dawniej, blaty kuchenne projektowano standardowo na wysokości 85 cm. Społeczeństwo staje się jednak coraz wyższe, dlatego przed zakupem mebli warto sprawdź jaka jest średnia wzrostu Twoich domowników i to do niej dopasuj wszelkie wymiary zabudowy! Aktualnie, standardem w większości przypadków okazują się być 92 cm. Blat powinien znajdować się od 10 do 15 cm poniżej łokcia. Pamiętaj, że tyczy się to nie tylko blatu i kuchennych mebli, ale również stołu jadalnianego oraz krzeseł.

Puste miejsce nad górnymi szafkami

Zna je każdy z nas. Puste miejsce kusi i zachęca do stawiania na nim przedmiotów, które z założenia mają być dekoracją. Często jednak przechowujemy na nim rzeczy, które nigdzie indziej się nie mieszczą bądź zwyczajnie nie znaleźliśmy dla nich odpowiedniego miejsca. Stop! Jak wysoce prawdopodobne jest, że będziesz często sięgać po te rzeczy? Pozbądź się ich, a nie tylko zyskasz więcej estetycznej przestrzeni, ale też pozbędziesz się siedliska kurzu!

Jak sam widzisz, przy urządzaniu kuchni wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które sprawią, że kuchnia będzie nie tylko estetyczna, ale i wyjątkowo ergonomiczna i wygodna w użytkowaniu.

Szybka wysyłka
Przesyłki ubezpieczone na wypadek uszkodzeń, wysyłka do UE.
Wsparcie techniczne
Kompetentna i przyjacielska obsługa
100% Bezpieczeństwo
Szyfrowane połączenie i zabezpieczenie SSL
Masz prawo być zadowolonym
24 - miesięczna gwarancja, możliwość zwrotu produktu