Wnętrzarskie trendy
31-01-2020

Moda na ekologię rozpoczęła się już kilka lat temu i nie tylko trwa do dziś, ale spektakularnie rośnie w siłę! W końcu wielu z nas chciałoby przyczynić się do uratowania oraz przedłużenia żywotności naszej planety. Niestety, coraz częściej zaczynają docierać do nas wiadomości o zanieczyszczeniach, globalnym ociepleniu oraz o zachodzących szkodliwych procesach w środowisku, które są już praktycznie nie do powstrzymania. Jest jednak coś co możemy zrobić, aby polepszyć sytuację naszego środowiska i to właśnie do tego nawiązuje idea Zero Waste.

Jakie przekonania stoją za ideologią Zero Waste i jak możemy kultywować ją we własnym domu bądź mieszkaniu? Sprawdź kilka prostych sposobów, które opisaliśmy w naszym artykule i pamiętaj - nawet najmniejszy drobiazg ma znaczenie, a każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety!

Na czym polega ideologia Zero Waste?

Ideologia Zero Waste to proekologiczna postawa, która polega przede wszystkim na ograniczeniu konsumpcji oraz wyrzucania. Chociaż samo pojęcie tej ideologii sięga aż do lat 70. ubiegłego wieku, dopiero niedawno Zero Waste nabrało potężnego rozgłosu. Czy miała na to wpływ moda czy może jednak nasz zdrowy rozsądek i miłość do planety? To zupełnie nieistotne, ponieważ liczy się efekt końcowy, którym ma być czystsze i bardziej zadbane środowisko!

Ideologię Zero Waste możemy wprowadzić do naszego życia na wiele sposobów. Aby jednak uprościć Ci pierwszy krok do lepszego i mniej konsumpcyjnego życia przygotowaliśmy kilka rad! Sprawdź, jak według nas wygląda świat w duchu ideologii Zero Waste!

Jak wygląda dom w duchu Zero Waste?

Dom czy też mieszkanie prowadzone w stylu Zero Waste to miejsce, w którym nie tylko nic nie powinno się zmarnować, ale i przestrzeń, w której nie ma miejsca dla konsumpcjonizmu. Nie oznacza to, że jego mieszkańcy nie mogą pozwolić sobie na zakupy czy też drobne przyjemności! Jeśli zmienisz choć kilka przyzwyczajeń - świat stanie się lepszym i czystszym miejscem!

6 kroków do mieszkania Zero Waste

Zebraliśmy i podsumowaliśmy podstawowe działania, które pomogą Ci na początku Twojej drogi z ideologią Zero Waste. Nie są trudne ani skomplikowane, wymagają jedynie wyrobienia w sobie odpowiedniego nawyku. Przedstawiamy 6 kroków do czystszego środowiska!

1. Używaj ekologicznych środków czystości

Chemiczne składy środków czyszczących często szkodzą nie tylko środowisku, ale i naszemu zdrowiu. Przy sprzątaniu wdychamy chemikalia, do których przekonały nas wielkie koncerny chemiczne. Na szczęście, codzienne zabrudzenia możemy usunąć bez ich pomocy! Możesz kupić naturalne środki czystości, które działają tak samo dobrze, jak te chemiczne, bądź przygotować swoje własne płyny do naczyń, prania czy też płukania ubrań. I choć brzmi to skomplikowanie, takie produkty możesz przygotować z ogólnodostępnych składników, które z pewnością posiadasz już w swoim domu!

2. Wybieraj rzeczy dobrej jakości

Lepszej jakości nie zawsze oznacza jednak droższe! Zainteresuj się oznaczeniami na opakowaniach, wytrzymałymi materiałami czy też nowoczesnymi technologiami, a każdy zakup dobrze przemyśl. Niech spontaniczne zakupy nie sprawią, że zamiast w jakość, zdecydujesz się pójść na ilość, ponieważ nie będzie to ani ekologiczne ani też … ekonomiczne! To bardzo ważna zasada, dzięki której zminimalizujesz wyrzucanie nie tylko szkodliwych odpadów, ale i również niepotrzebne wydatki!

3. Używaj wyłącznie żarówek LED

Dzięki temu zużyjesz zdecydowanie mniej energii, a co za tym idzie mniej za nią zapłacisz. Oświetlenie LED posiada również wyjątkowo długą żywotność, dzięki czemu wyrzucamy mniej żarówek, a co za tym idzie produkujemy mniej elektronicznych śmieci, które przecież poważnie szkodzą naszemu środowisku!

4. Zepsute? Napraw!

W dzisiejszych czasach przeplatają się wzajemnie dwa zupełnie skrajne pokolenia oraz podejścia - to, które naprawia zepsute przedmioty czy też urządzenia oraz to, które od razu zastępują je nowymi. W której grupie się znajdujesz? Ze względu na łatwą dostępność wszelkich potrzebnych urządzeń oraz produktów często nie myślimy o tym, aby coś naprawić bądź zreperować. Myśl o tym, że zabiera to tak cenny dla nas czas przekonuje, że łatwiej będzie po prostu wymienić kolejną rzecz na nową. Jeśli to zrobimy - wygenerujemy niepotrzebne odpady oraz zanieczyszczenia środowiska.

Przykład? Szkolne bądź biurowe tablice do pisania! Jeśli są użytkowane często oraz intensywnie zdarza się, że po jakimś czasie ich powierzchnia zmienia swoje właściwości na gorsze. Jest jednak na to prosty sposób! Wystarczy, że zakupisz odpowiedni rozmiar samoprzylepnej folii kredowej bądź suchościeralnej i nakleisz ją na odtłuszczoną powierzchnię tablicy. Nie dość, że koszt renowacji będzie zdecydowanie niższy, niż przy zakupie nowego produktu, to dodatkowo zadbasz o środowisko!

5. Planuj tygodniowe menu

Wkraczamy na ulubione terytorium każdego miłośnika dobrego jedzenia! Ideologię Zero Waste możemy z powodzeniem zastosować również w naszej kuchni, podczas codziennego przygotowywania posiłków. Na co dzień wyrzucamy nieprawdopodobne ilości jedzenia. Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności wszystkich potrzebnych produktów pod ręką, lubimy więc kupować je na zapas. Dobrze jest zmienić ten nawyk! Jak? Rozpisując listy zakupów oraz menu na cały tydzień. Dzięki temu kupisz wyłącznie to, czego potrzebujesz i nic się nie zmarnuje!

W przygotowaniu odpowiednich list zakupów czy też w rozpisaniu menu na cały tydzień z pewnością pomogą ci nasze tablice suchościeralne bądź kredowe. Dzięki nim już zawsze pod ręką będziesz mieć listę potrzebnych składników, a co za tym idzie odzwyczaisz się od kupowania na zapas. To zminimalizuje ilość żywności, która mogłaby się zepsuć oraz znaleźć w koszu na śmieci.

Korzystaj z sezonowych produktów, kupuj wyłącznie tyle, ile potrzebujesz! - to najważniejszy fundament ideologii niemarnowania do zastosowania w Twojej kuchni!

6. Segreguj i kompostuj!

Prawidłowe segregowanie śmieci jest jedną z podstawowych czynności ideologii Zero Waste. Jednak zanim coś wyrzucisz, zastanów się czy nie możesz użyć tej rzeczy w innym celu - zmienić jej przeznaczenia bądź wykorzystać przy codziennym sprzątaniu.

Koniecznie pamiętaj o kompostowaniu odpadów organicznych. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym możesz stworzyć ogrodowy kompostownik, jeśli w mieszkaniu - w Twoim przypadku sprawdzi się kompostownik balkonowy.

Jakie odpady możesz kompostować?

Resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, skoszoną trawę, fusy oraz przedmioty z naturalnych, szybko rozkładających się surowców, na przykład niezadrukowany papier, słomę, szare kartony.

Jak widzisz jest wiele sposobów na to, aby prowadzić dom i mieszkanie przyjazne dla środowiska. Nie wymaga to ani dużych nakładów energii ani finansów, a jedynie wyrobienia w sobie nawyku, który będziemy konsekwentnie stosować w naszym życiu.

Nasza planeta będzie Ci wdzięczna!

Szybka wysyłka
Przesyłki ubezpieczone na wypadek uszkodzeń, wysyłka do UE.
Wsparcie techniczne
Kompetentna i przyjacielska obsługa
100% Bezpieczeństwo
Szyfrowane połączenie i zabezpieczenie SSL
Masz prawo być zadowolonym
24 - miesięczna gwarancja, możliwość zwrotu produktu